Prieš 24 metus, būtent 2000-ųjų metų pradžioje, pasaulis išgyveno vieną iš didžiausių technologinių nerimo priežasčių – vadinamąjį „Y2K” problemą arba „metų 2000 problemą”. Ši problema, kartais vadinama „kompiuterių apokalipse”, kėlė nerimą dėl to, kaip pasaulio kompiuterių sistemos reaguos į metų skaičiaus pasikeitimą nuo 1999 iki 2000.
Kas buvo Y2K problema?
Šios problemos esmė buvo paprasta: daugelio senesnių kompiuterių sistemų datos buvo programuotos naudojant tik du paskutinius metų skaitmenis. Tai reiškė, kad sistema metų skaičių „1999” suprasdavo kaip „99”, o „2000” – kaip „00”. Dėl šios priežasties kilo baimė, kad kompiuteriai naujųjų metų išvakarėse supainios 2000 metus su 1900 metais, sukeldami masines duomenų klaidas ir sistemos gedimus visame pasaulyje.
Kokios buvo baimės?
Y2K problema kėlė nerimą dėl įvairių globalių sistemų veikimo, įskaitant finansines rinkas, elektros tiekimą, vandentiekio sistemas, bei kitas svarbias infrastruktūras. Ypač didelis dėmesys buvo skiriamas bankų sistemoms ir aviacijos saugumui, nes buvo bijoma, kad netikslūs datos skaičiavimai gali sukelti rimtų operacinių klaidų.
Kaip pasirengė pasaulis?
Norint išvengti galimų katastrofiškų pasekmių, buvo atlikti masiniai kompiuterinių sistemų atnaujinimai ir patikrinimai. Šie veiksmai apėmė kodo atnaujinimus, kuriuose data buvo keičiama iš dviejų skaitmenų į keturis, užtikrinant, kad kompiuteriai teisingai suvoktų 2000-uosius metus. Šis procesas buvo vienas iš didžiausių programinės įrangos atnaujinimų istorijoje, įtraukęs tūkstančius programuotojų ir milijardus dolerių investicijų visame pasaulyje.
Kas įvyko 2000-ųjų sausio 1 d.?
2000-ųjų sausio 1 dieną pasaulis įkvėpė lengviau – masinės technologinės katastrofos neįvyko. Dėka plačių prevencinių veiksmų ir pasirengimo, didžioji dalis sistemų veikė be trikdžių. Nors kai kuriose vietose buvo užfiksuoti nedideli gedimai, jie buvo greitai pašalinti, ir niekur nebuvo rimtų ar ilgalaikių problemų.
Y2K krizė buvo svarbi pamoka visam pasauliui apie technologinės priklausomybės rizikas ir būtinybę tinkamai ruoštis ateities iššūkiams. Ji taip pat parodė, kaip pasaulio bendruomenė gali susivienyti ir dirbti kartu, spręsdama globalią problemą. Nors daugelis žmonių laikė Y2K krizę pernelyg išpūsta, jos pasekmės galėjo būti daug rimtesnės, jei nebūtų buvę atlikta reikiamų pasirengimo darbų.